"Het helpt ons om rapportages te leveren die tijdig, betrouwbaar en transparant zijn.”

Klantverhaal gemeente Oirschot

   3 min.

"Het helpt ons om rapportages te leveren die tijdig, betrouwbaar en transparant zijn.”

De gemeente Oirschot werkt sinds januari 2025 met Key2Financiën en de integratie met Pepperflow, voor het genereren en presenteren van financiële rapportages. Roel Baakman en Pascal Mulder vertellen waarom de gemeente deze overstap maakte en hoe het bevalt.

Baakman is financieel adviseur team Informatiemanagement & Financiën en technisch beheerder van Pepperflow. Pascal Mulder is kwartiermaker financieel management bij de gemeente. Ze schetsen de situatie voorafgaand aan het gebruik van beide applicaties. Het is een situatie die menig gemeente zal herkennen: met behulp van Word en Excel werden de benodigde gegevens in de organisatie verzameld en de rapporten opgesteld, wat een tijdrovende en foutgevoelige klus is. Mulder: “Het is voorgekomen dat zoveel mensen in een Worddocument werkten, dat de kleurtjes voor het bijhouden van de wijzigingen op waren. Versiebeheer was soms best een uitdaging.” Aan deze vrij chaotische situatie kwam een einde met de implementatie van Key2Financiën en Pepperflow. “Ons doel was en is tweeledig. We willen een efficiënter proces om te komen tot de planning & control-documenten. En we willen ons bestuur, management en gemeenteraad rapportages leveren waarmee zij daadwerkelijk kunnen sturen,” vertelt Mulder.

Twee nieuwe systemen

Zowel Key2Financiën als Pepperflow zijn nieuw voor de gemeente. Omdat het financiële pakket dat de gemeente gebruikte niet meer werd ondersteund, werd een aanbesteding voor een nieuw pakket uitgeschreven. Ook werd een oplossing gezocht voor het gestructureerd samenstellen van financiële rapportages. De gemeente kwam uit bij Key2Financiën en Pepperflow. Dankzij de integratie van Pepperflow met Key2Financiën wordt het opstellen van de planning & control-documenten optimaal ondersteund. De implementatie verliep soepel, vertellen ze. Ook het gebruik van beide systemen gaat goed. “Natuurlijk waren er in het begin klachten en gedoe, dat hoort bij de implementatie van een nieuw systeem. Mensen moeten eraan wennen. Maar als ik kijk waar we nu staan, dan loopt het hartstikke goed,” zegt Mulder. Baakman: “Pepperflow heeft veel mogelijkheden, je moet eerst leren hoe het werkt. We willen alles eruit halen wat erin zit, dus daar steken we veel tijd in.” Daarin worden ze goed begeleid door Pepperflow, vertellen ze, met onder meer trainingen op locatie en e-learnings.

Gestructureerd samenwerken

Tot nu toe gebruikte de gemeente Pepperflow voor het opstellen van twee bestuursrapportages, met cijfers uit Key2Financiën. “We vroegen management en budgetbeheerders om prognoses te maken. Ze moesten er wel aan wennen, want nu moesten ze zelf velden invullen en werd het proces door het systeem bewaakt,” vertelt Baakman. Mulder: “De samenwerkomgeving van Pepperflow werkt erg fijn. Het betekent onder meer dat we erop kunnen vertrouwen dat het versiebeheer goed is. Het dwingt af dat mensen informatie netjes aanleveren en in een bepaalde structuur werken. Het helpt ons om rapportages te leveren die tijdig, betrouwbaar en transparant zijn.” Een ander voordeel van de applicatie is dat de stukken na afronding direct online gepubliceerd kunnen worden. “We zijn kortom erg tevreden met hoe het werkt,” zegt Baakman. Een derde bestuursrapportage wordt later dit jaar gemaakt en de gemeente gebruikt Pepperflow nu voor het samenstellen van de begroting voor 2026 en de jaarrekening over 2025.

Ze noemen het een voordeel dat zowel Key2Financiën als Pepperflow een cloudoplossing zijn. “We hebben altijd de nieuwste versie, zonder dat de gemeente daar iets aan hoeft te doen, want updates gaan automatisch,” zegt Mulder. Het is bovendien makkelijker: ze kunnen vanaf elk apparaat en locatie inloggen, buiten de soms trage gemeentelijke Citrix-omgeving om.

Een kritische gemeenteraad

In het verleden waren de aan de gemeenteraad opgeleverde rapportages vaak niet actueel, vertellen ze. Mulder: “Dan bleek bijvoorbeeld pas aan het eind van het jaar dat er geld over was, terwijl de raad dat natuurlijk gedurende het jaar wil weten, want dan kun je nog bijsturen.” Het leidde ertoe dat de gemeenteraad van Oirschot weinig vertrouwen meer had in de opgeleverde cijfers. Het was dus best een beetje spannend om op de nieuwe manier te rapporteren, vertellen ze. De raad reageerde echter positief op de twee opgeleverde bestuursrapportages en het vertrouwen lijkt terug te komen. Mulder “De raad wil nu zelfs de raadsmodule in Pepperflow gaan gebruiken, waar ze de actuele cijfers digitaal kunnen inzien en direct vragen aan het ambtelijk apparaat kunnen stellen. Dat zegt wel iets over hoe de nieuwe rapportages zijn ontvangen.”

Kans om het beter te doen

Welke tips hebben ze voor gemeenten die aan de slag willen met Key2Financiën en Pepperflow? Zorg allereerst dat de basis op orde is, zegt Baakman: “Pepperflow haalt de gegevens uit Key2Financiën. Die moeten accuraat zijn. Je moet je applicatiebeheer dus goed op orde hebben, wil je optimaal gebruikmaken van de mogelijkheden van Pepperflow.” Mulder raadt aan om de implementatie van Key2Financiën te gebruiken om een nieuw rekeningschema op te zetten: “Het is een kans om het helemaal opnieuw te doen. Benut die kans! Zo hebben wij nu een schema opgezet dat puur is geënt op de BBV, de wettelijke regels rondom begrotingen. Het schema is nu niet meer gebonden aan teams of afdelingen, zodat we het niet hoeven om te gooien bij een verandering in de organisatie.” Een andere tip: zorg ervoor dat je een tijdlang het oude systeem nog kunt raadplegen. “Accountants hebben vaak vragen over hoe iets bedoeld was, dat kun je dan nog vinden,” zegt Mulder.

Houd het luchtig

Bij een implementatie van een nieuw systeem is het belangrijk om je te realiseren dat niet alles meteen helemaal goed gaat, benadrukken ze. Mulder: “Het kost altijd meer tijd dan je denkt. Eigenlijk zitten we een jaar lang in een testfase met Pepperflow, want we moeten alle producten opnieuw opbouwen. Besef dat en vertel dat ook intern.” Bij het in gebruik nemen van een nieuw systeem zal er altijd weerstand zijn en je zult kinderziektes tegenkomen, zegt hij: “Zorg daarom voor draagvlak vanuit het management, je moet dit niet als afdeling alleen willen doen. Blijf de voordelen benoemen en sta er positief in.” Mulder besluit: “Houd het luchtig als dingen niet meteen helemaal goed lopen. Je hebt namelijk wel iets dat veel beter is dan je had.”

Updates

"Het helpt ons om rapportages te leveren die tijdig, betrouwbaar en transparant zijn.”
  Klantverhalen 06 november 2025

"Het helpt ons om rapportages te leveren die tijdig, betrouwbaar en transparant zijn.”

Klantverhaal gemeente Oirschot

Duurzaamheidsverantwoording verweven in de beleidscyclus
  Blogs 18 april 2025

Duurzaamheidsverantwoording verweven in de beleidscyclus

Trends, toepassing & tips

Drie essentiële factoren voor een waardevolle jaarrekening
  Blogs 13 maart 2025

Drie essentiële factoren voor een waardevolle jaarrekening

De jaarrekening met Pepperflow

“Pepperflow geeft ons een hoop inzicht in wat we doen, hoe we dat doen en waarom.”
  Klantverhalen 18 januari 2024

“Pepperflow geeft ons een hoop inzicht in wat we doen, hoe we dat doen en waarom.”

Projectmanagement bij gemeente Midden-Drenthe

Duurzaamheid en efficiëntie hand in hand, de voordelen van het delen van software-infrastructuur
  Blogs 24 februari 2023

Duurzaamheid en efficiëntie hand in hand, de voordelen van het delen van software-infrastructuur

Willem-Jan Jacobs over de duurzaamheidsvoordelen van multitenant SaaS

Jan Post: "Een effectieve en transparante P&C-cyclus verkleint de kloof tussen de overheid en de burger."
  Blogs 30 september 2022

Jan Post: "Een effectieve en transparante P&C-cyclus verkleint de kloof tussen de overheid en de burger."

Een transparante overheid leidt tot meer vertrouwen van de burger

"Pepperflow heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de optimalisering van onze P&C-cyclus"
  Klantverhalen 08 december 2021

"Pepperflow heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de optimalisering van onze P&C-cyclus"

Klantverhaal gemeente Doesburg

"Pepperflow heeft onze P&C-cyclus een stuk lichter gemaakt"
  Klantverhalen 21 september 2021

"Pepperflow heeft onze P&C-cyclus een stuk lichter gemaakt"

Klantverhaal Gemeente Drimmelen

“Van strategie naar resultaat" in twee landen: P&C en BBC
  Blogs 23 juli 2021

“Van strategie naar resultaat" in twee landen: P&C en BBC

De Nederlandse P&C-cyclus en de Vlaamse BBC. Wat zijn de verschillen? En wat kunnen we leren van elkaar?

"Veel gemeenten doen weinig tegen cybercrime"
  Blogs 27 mei 2021

"Veel gemeenten doen weinig tegen cybercrime"

Grip op informatie en data wordt alsmaar belangrijker in het licht van recente incidenten bij gemeenten

"We zijn blij met onze keuze voor Pepperflow"
  Klantverhalen 18 februari 2021

"We zijn blij met onze keuze voor Pepperflow"

Klantverhaal gemeente Waalwijk

Terugblik: Pepperflow een jaar actief in Vlaanderen
  Nieuws 18 december 2020

Terugblik: Pepperflow een jaar actief in Vlaanderen

Hans Vandeweyer en Maurice van Dillen aan het woord

Pepperflow en BMC kondigen partnership aan
  Nieuws 26 november 2020

Pepperflow en BMC kondigen partnership aan

Officieel bekendgemaakt tijdens de Pepperflow Klantendag

"Werken met Pepperflow is altijd tweerichtingsverkeer"
  Klantverhalen 29 oktober 2020

"Werken met Pepperflow is altijd tweerichtingsverkeer"

Klantverhaal Gemeente Overbetuwe

Gemeente De Ronde Venen en Pepperflow bedenken bezuinigingsformat
  Klantverhalen 21 juli 2020

Gemeente De Ronde Venen en Pepperflow bedenken bezuinigingsformat

‘Alle mogelijkheden van een bezuinigingsopgave helder in beeld brengen? Dat kan met Pepperflow!’

Pepperflow neemt ETL-tooling van MyExports over
  Nieuws 02 juli 2020

Pepperflow neemt ETL-tooling van MyExports over

Pepperflow Connector komt volledig in eigen beheer

Pepperflow behaalt ISO27001 certificaat
  Nieuws 15 mei 2020

Pepperflow behaalt ISO27001 certificaat

"Een bijzonder leerzaam traject met een mooi eindresultaat"

"Pepperflow heeft onze verwachtingen echt overtroffen!"
  Klantverhalen 31 maart 2020

"Pepperflow heeft onze verwachtingen echt overtroffen!"

Klantverhaal Provincie Zeeland

Op de hoogte blijven?


Abonneer op de nieuwsbrief

Volg ons op LinkedIn